Tatry słowackie
Czas trwania: 3 dni.
Dzień 1: Wyjazd w godzinach porannych. Zakwaterowanie, obiad. Spacer po Liptowskim Mikulaszu. Kolacja. Ognisko.
Dzień 2: Śniadanie, zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności (lub Demianowskiej Jaskini Lodowej – do wyboru). Wjazd kolejką linową na Chopok. Obiad w restauracji na szczycie. Wycieczka szlakiem górskim łatwą trasą prowadzącą przez Dolinę Szeroką z widokiem na północne żleby Chopoka i Dziumbiera. Kolacja. Wieczorem konkurs karaoke.
Dzień 3: Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do aquaparku Tatralandia (długość pobytu uzależniona od oczekiwanej godziny powrotu). Obiad w aquaparku. Powrót
Możliwość zamiany wizyty w Tatralandii na wizytę w aquaparku w Besenovej. |
Aquapark Tatralandia to największy całoroczny kompleks wodny na terenie Słowacji, Czech i Polski. Znajduje się w regionie Liptów, w otoczeniu najwyższych słowackich pasm górskich – Tatr Wysokich i Niskich, Małej i Wielkiej Fatry oraz Gór Choczańskich. Miejsce pełne przygód i dobrej zabawy, z całorocznym nadmorskim rajem Tropical Paradise oraz letnim kompleksem basenów. W sezonie letnim w 14 basenach z wodą morską, wodą termalną i krystalicznie czystą wodą do syta mogą się wyszaleć i mali, i duzi. Dzięki 26 rurom i zjeżdżalniom oraz innym atrakcjom w Funparku, całodziennemu programowi animacyjnemu przygotowywanemu przez zespół animacyjny oraz letnim imprezom na pewno nie będziecie się tu nudzić. A nawet gdyby pogoda nie dopisała, to spotkamy się pod przejrzystym dachem całorocznego kompleksu Tropical Paradise, w którym temperatura wody i powietrza nie spada poniżej 30 °C. W czasie obozu spędzimy w Tatralandii cały dzień.
Aquapark Besenova znajdujący się zaledwie 50 km od polskiej granicy, w malowniczym regionie Liptów to mnóstwo nowych atrakcji dla każdego. Możecie tam znaleźć między innymi 30 metrową wieżę, z której będziecie podziwiać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok. Z wieży tej zjedziecie z 6 dostępnych toboganów o łącznej długości ponad 1 km – warto wypróbować je wszystkie. W basenie ze sztucznymi falami poczujecie unikalną i wyjątkową atmosferę wakacji nad oceanem – posurfujcie na lazurowych falach tak długo, jak tylko macie na to ochotę. Masz ochotę na przejażdżkę najdłuższą zjeżdżalnią na Słowacji? Niekończąca się jazda zapewni długie uczucie przeżywania radości. A może lubisz rywalizację? Zaproponuj znajomemu wyścigi – poczujcie się jak w formule F1 i przekonajcie, który z was będzie szybszy. Miłośnicy doskonałych wrażeń wizualnych też będą się tu czuć jak w raju – im proponujemy zjazd pełen efektów świetlnych i dźwiękowych.
Demianowska Jaskinia Lodowa – część ciągu Jaskiń Demianowskich na Słowacji, znajdująca się na obszarze Niżnych Tatr, w dolnej części Doliny Demianowskiej, w zachodnich stokach Demianowskiej Góry (1304 m) i Kurence (1284 m). Jej otwór znajduje się na wysokości 740 m n.p.m. Długość tej części jaskini wynosi 1,9 km, z czego turystom udostępniono 540 m. Woda przenikająca przez wapienie, z których zbudowana jest jaskinia, zamarza i powstają lodowe stalaktyty, stalagmity, a na dnie tworzy się lód podłogowy. Od wejścia do jaskini lodowej zwiedzający schodzą na niższe piętro – do Korytarza Niedźwiedzi, a stąd do Domów Białego i Halaša, do Czarnej Galerii, a z Domu Pagod idą z powrotem. W drodze powrotnej można obejrzeć zlodowaciałe części Domu Seniora i Dużego Domu, gdzie temperatura nawet latem nie przekracza 0 °C, a z niego serpentynowym chodnikiem przez wyjście można wyjść na powierzchnię.
Demianowska Jaskinia Wolności (sł.Demänovská jaskyňa Slobody) – część systemu Jaskiń Demianowskich na Słowacji, znajdująca się po północnej stronie Niżnych Tatr w Dolinie Demianowskiej. Jaskinia wytworzona została w ciemnych (popielato-błękitnych) wapieniach środkowego triasu na skutek erozyjnej i korozyjnej działalności podziemnych wód potoku Demianówki. Długość korytarzy Jaskini Wolności, rozwiniętych w 6 poziomach (wraz z Jaskinią Pustą), wynosi 8897 m. Jaskinia Wolności jest bogata w różne formy krasowe prawie każdego rodzaju. Występują w niej nacieki zabarwione na kolor różowy, żółty, fioletowy, czerwony i biały od związków żelaza oraz zabarwienia ciemnozielone, siwe i czarne od związków manganu. Są również jaskiniowe perły podobne wielkością do kulek grochu w Dużym Domu, pokryte szronem stalaktyty, liliowe jeziorka z rokokowymi lalkami w Różowym Domu oraz Kamienne Słonko w Skarbcu.
Piesze wycieczki górskie – Niżne Tatry są największym powierzchniowo oraz drugim pod względem wysokości pasmem Centralnych Karpat Zachodnich. Przebiega ono w kierunku wschód–zachód na długości ok. 75 km i maksymalnej szerokości blisko 30 km. Na terenie Niżnych Tatr utworzono największy park narodowy na Słowacji – Park Narodowy Niżne Tatry. Przez NAPANT prowadzi liczna sieć (około 1000 km) szlaków turystycznych, w tym fragment najdłuższego słowackiego szlaku turystycznego – Cesta hrdinov Slovenského národného povstania. Największym drapieżnikiem w parku jest niedźwiedź brunatny (NAPANT przyjął go jako swoje logo). Oprócz niego w parku występują kozice, wilki i rysie. Z większych zwierząt spotykane są stada jeleni, saren i dzików. Wśród ptaków pojawiają się orły, głuszce, drozdy obrożne i dzięcioły trójpalczaste.
Tatrapolis – Najważniejszym elementem parku są metalowe miniatury najsłynniejszych budowli świata. 13 miniatur budowli i jedną miniaturę kuli ziemskiej wykonał artysta – kowal, Vladimir Eperješi. Na wszystkie rzeźby i miniatury zużył ok. 30 ton różnego rodzaju metalu, blach i rurek. Według autora miniatura kuli ziemskiej, symbolizuje podróżniczy charakter całego projektu. Zwiedzający mogą również obejrzeć kuźnie i spróbować wykuć samodzielnie monetę (pod opieką kowala), przejechać się kolejką Tatrapolis Express, powariować w samochodzikach w Autodromie, wpaść do wody w łódce (Wodna strzała).