PODZIEMNE SKARBY I ŚREDNIOWIECZNE TAJEMNICE – KŁODAWA I OKOLICE ŁĘCZYCY
Czas trwania: 1 dzień.
Czy marzysz o odkrywaniu fascynujących miejsc, pełnych historii i tradycji? Nasza wyjątkowa wycieczka zabierze Cię w podróż od głębin ziemi po urokliwe zakątki polskiej wsi! Przygodę rozpoczniemy w Kopalni Soli w Kłodawie, gdzie zanurzysz się w magiczny świat podziemnych korytarzy.
Po zwiedzaniu kopalni przejedziemy do Skansenu w Kwiatkówku, gdzie odkryjesz piękno i różnorodność architektury ludowej. Zobaczysz, jak wyglądały tradycyjne domy, narzędzia rolnicze i dowiesz się, jak wyglądała praca na roli przed wiekami. To miejsce pełne autentyczności i prostoty, które przeniesie Cię w przeszłość. Następnie odwiedzimy Grodzisko w Tumie, gdzie historia ożywa na Twoich oczach. Na koniec piękne widoki z wieży zamku w Łęczycy.
Wyobraź sobie, jak zanurzasz się w bogatej historii, odkrywając sekrety dawnych czasów i ucząc się o życiu naszych przodków. Ta wycieczka to nie tylko podróż, ale także wyjątkowa okazja, by zrozumieć i docenić dziedzictwo, które kształtuje naszą tożsamość.
Program: Wyjazd. Zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie – największej kopalni soli kamiennej w Polsce (prelekcja n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych). Przejazd do Łęczycy i zwiedzanie zamku – budowli obronnej wzniesionej przez Kazimierza Wielkiego, z którą związana jest legenda o diable Borucie. Udział w lekcji muzealnej (temat do wyboru). Zwiedzanie Powrót.
Kopalnia Soli w Kłodawie.
Jest największą w Polsce kopalnią soli kamiennej, o barwie białej i unikalnej różowej. Jej podkłady powstały ponad 200 mln lat temu. Kłodawskie złoże jest największe w Polsce – jego długość wynosi 26 km, a szerokość maksymalnie 4 km. Łączna długość podziemnych korytarzy w kopalni wynosi około 350 km.
Kopalnia soli w Kłodawie to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Już sam zjazd z prędkością 6m/s na głębokość 600 m dostarcza niezapomnianych wrażeń. Niesamowite jest również to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory można spotkać górników powracających, bądź udających się do pracy. Historia powstania i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż nabierają innego wymiaru, kiedy przekazuje je górnik solny podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Wszechobecne maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi nie przeszkadzają w podziwianiu piękna solnych korytarzy oraz pomieszczeń przygotowanych specjalnie dla turystów – Kaplicy Św. Kingi, sali koncertowej oraz Groty Drakuli. Wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.
Zamek w Łęczycy. Został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń Kazimierzowskich. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Obecnie jest to siedziba łęczyckiego muzeum. Przewodnik przeprowadzi nas przez dział archeologiczny, historyczny i etnograficzny muzeum. Zobaczymy m. in. zabytki malarstwa, grafiki, ceramiki, broni białej i palnej oraz przyborów pisarskich, a także zachowane zabytki etnograficzne jak detale tradycyjnego łęczyckiego stroju ludowego, wikliniarstwa oraz plastyki obrzędowej. Łęczyca ma obecnie największą w Polsce kolekcję muzealną tzw. diabelską, liczącą ponad 400 eksponatów. Pracownik muzeum przedstawi nam regionalne wierzenia, legendy i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem diabła Boruty.