Poznań – Przygoda z historią
Czas trwania: 1 dzień.
PROGRAM
Przyjazd do Poznania. Na początku naszej wycieczki odwiedzimy makietę Poznania z XVII wieku –
pierwszą taką makietę w Polsce, zaakceptowaną przez historyków. Następnie udamy się na Stary
Rynek, gdzie zobaczymy poznańskie koziołki, po czym będzie czas wolny. Kolejnym punktem
programu będzie interaktywne Muzeum Brama Poznania, gdzie spędzimy czas w sposób niezwykle
ciekawy i emocjonujący. Będą tam zajęcia edukacyjne poszerzające wiedzę z różnych dziedzin,
dostosowane do różnych grup wiekowych.
Następnie odwiedzimy jeden z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Ostatnim
punktem wycieczki będzie spacer nad Jeziorem Maltańskim i przejście kładką wśród drzew nad rzeką
Szklarką. Z kładki będziemy podziwiać przyrodę z niecodziennej perspektywy. Trasa ma długość 250
metrów i w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 13 metrów. Wyjazd.
Szczegółowy opis atrakcji:
Makieta Poznań. W podziemiach kościoła Franciszkanów w Poznaniu wejście od ul. Ludgardy znajdują się
dwie makiety do których stworzone zostały widowiska światła, dźwięku, efektów specjalnych(pożary, burze, błyskawice, pokaz laserowy)oraz komentarz pozwalający poznać historię miasta w dwóch pokazach po 27 minut. Nie jest to zwyczajne opowiadanie , a podróż w czasie.
MAKIETA DAWNEGO POZNANIA -przedstawia Poznań XVII –wieczny w skali 1:150 na 50m².
MAKIETA GRODU PIERWSZYCH PIASTÓW – Poznań z X wieku w skali 1:60 na 30 m² powierzchni.
Stary Rynek w Poznaniu to historyczne serce miasta, zdominowane przez piękny renesansowy ratusz, uznawany za najpiękniejszy w Polsce. Codziennie o 12:00 z wieży ratusza ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami, co przyciąga tłumy turystów. Przed ratuszem stoi pręgierz – dawny symbol wymierzania kar. Wokół rynku znajdują się kolorowe domki budnicze, w których kiedyś handlowano, a dziś mieszczą się tam sklepy z pamiątkami. Na tyłach ratusza można zobaczyć dawną wagę miejską. Rynek to żywe miejsce, pełne historii i wydarzeń kulturalnych.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu to pięć oddziałów: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii „Poznań” Kto nas odwiedzi, pozna historię Wielkopolski. Muzeum Powstania Wielkopolskiego prezentuje czasy od zaboru pruskiego, niezłomnej walki z germanizacją i wreszcie największe, zwycięskie powstanie w historii Polski. Wydarzenia z II wojny światowej, w której niemiecki okupant nie był w stanie zgnieść wielkopolskiego ducha, chwile świetności polskiego oręża, walkę o przetrwanie i lata cierpienia, gdy Wielkopolan wyrzucano z domów, a elitę skazywano na śmierć, najlepiej poznać w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, w Muzeum Uzbrojenia i w Muzeum Armii Poznań. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 warto zwiedzić, by bliżej poznać historię powojenną, gdy poznaniacy jako pierwsi zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości posiada ponad 20 tysięcy eksponatów, prezentowanych na wystawach stałych i czasowych.