PGE Giganty Mocy Bełchatów – Wycieczka z mocą
Czas trwania: 1 dzień.
Program: Wyjazd do Bełchatowa. Interaktywne Zwiedzanie Ekspozycji PGE Giganty Mocy – pierwszej w kraju edukacyjnej wystawy, która w przystępny sposób uczy, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach”, czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego. Udział w zajęciach edukacyjnych dostosowanych do wieku uczestników. Przejazd na taras widokowy w Żłobnicy, z którego rozciąga się widok na rozległy teren kopalni odkrywkowej (nazywany „największą dziurą w Europie”) z koparkami nakładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników. Powrót.
Ekspozycja PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.To pierwsza w kraju edukacyjna wystawa, która w przystępny sposób uczy, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach”, czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego. Porusza pozornie trudną tematykę z zakresu takich dziedzin naukowych, jak: geologia, paleontologia i geografia. Scenariusze zwiedzania dostosowywane są do grupy wiekowej. Najmłodsi (klasy 0-III) wezmą udział w bezpiecznych grach i zabawach, które dostarczą dzieciom radości, ale również przyczynią się do ich rozwoju intelektualnego. Zajęcia przygotowane dla starszych (klasy IV-VIII, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne) zaspokoją ich naturalną potrzebę rozwojową uczenia się, doświadczania, poznawania przyczyn i mechanizmów obserwowanych zjawisk. Rozbudzą również chęć do poznawania otaczającej je rzeczywistości. Różnorodność przygotowanych punktów programu (np. warsztaty i projekcje) przemieszczanie się w różne interesujące miejsca takie, jak np. Góra Kamieńsk pozwolą na pozyskanie uwagi uczniów podczas nauczania, a także ograniczą znużenie, często towarzyszące kilkugodzinnym zajęciom.
Zajęcia edukacyjne. Stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole. Są one dopasowane do potrzeb dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Edukatorzy PGE Giganty Mocy przy pomocy aktywnych metod nauczania, rozbudzają ciekawość i zainteresowanie prezentowanym tematem, udowadniając tym samym, że nauka wcale nie musi być nudna. Uczestnicy uczą się współpracy ale i współzawodnictwa, rozwijają zmysł dotyku i wyobraźnię, tworząc prace plastyczne. Oswajają się z trudnym naukowym słownictwem. Celem jest nauka przez zabawę i doświadczanie.
Taras widokowy w Żłobnicy. Widok na rozległy teren kopalni odkrywkowej z koparkami nakładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników.