FAQ – najczęściej zadawane pytania
Rejsy i obozy żeglarskie – najczęściej zadawane pytania
-
Chcę po raz pierwszy wyjechać na obóz żeglarski. Jaki mam wybrać?
To zależy, czego oczekujesz. Odpowiedź wykracza nieco poza faq – opracowaliśmy specjalny poradnik.
-
Czy istnieje możliwość wystawienia faktury za wyjazd?
Tak, oczywiście jest taka możliwość. Należy zaznaczyć odpowiednie pole podczas procesu rejestracji lub napisać do nas maila w tej sprawie. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującmi przepisami polskiego prawa fakturę możemy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym zakończył się obóz / rejs / kolonia.
-
Czy już po zapisaniu się na obóz/rejs istnieje jeszcze możliwość zmiany terminu wyjazdu? A zmiany opcji dojazdu?
Owszem, jest to możliwe.
Chęć dokonania zmiany należy zgłosić drogą e-mailową. Zależy to oczywiście bezpośrednio od dostępności wolnych miejsc. Zmiana terminu wyjazdu możliwa jest najpóźniej na dwa tygodnie przed wyjazdem. To samo dotyczy zmian dotyczących dojazdów – są możliwe do dwóch tygodni przed – odpowiednio – wyjazdem i powrotem. -
Czemu nie otrzymałem karty obozowej i/lub innych dokumentów?
Dokumenty z pewnością zostały wysłane na adres e-mail podany podczas rejestracji. Mogło się zdarzyć, że wiadomość została błędnie zakwalifikowana jako spam.
Kartę obozową na obozy i rejsy Róży Wiatrów, jak i wszystkie potrzebne załączniki można w razie potrzeby pobrać tutaj -
Czy na jachtach są toalety i prysznice?
Nie ma. Uczestnicy korzystają z toalet i natrysków w portach na trasie rejsu. W razie nagłej potrzeby jacht dobija do najbliższego brzegu.
-
Czy na jachtach jest prąd? Gdzie mogę naładować telefon będąc na rejsie?
Nasza flota składa się wyłącznie z jachtów posiadających instalację elektryczną i oświetlenie wnętrza. Ładowanie telefonu możliwe jest w przystaniach, gdzie jest dostęp do prądu.
-
Czy podczas rejsu cały czas jesteśmy na wodzie?
Nie, wypływamy po śniadaniu i na wieczór dobijamy do brzegu na nocleg. Często również zatrzymujemy się w ciągu dnia, aby zobaczyć coś ciekawego, wykąpać się w jeziorze, przygotować obiad itp….
-
Czy wszystkie jachty pływają razem?
Właściwie nie. Wszystkie jachty pokonują tę samą trasę, ale nie ma potrzeby, żeby wszystkie płynęły blisko siebie. Ze względów bezpieczeństwa jachty pływają w parach, aby ewentualnie móc służyć sobie pomocą. Każda dwójka pływa zgodnie z własnym rytmem i potrzebami, a z resztą obozu spotyka się na nocleg w ustalonych miejscach.
-
Czy uczestnicy rejsów turystycznych są tylko pasażerami jachtów? Czy będzie można usiąść za sterem?
Uczestnicy nie są tylko pasażerami. Biorą czynny udział w wykonywaniu wszystkich obowiązków na jachcie.
Osoby, które chcą spróbować swoich sił w samodzielnym prowadzeniu jachtu, mogą to zrobić pod okiem instruktorów, bez presji przygotowań do egzaminu. -
Czy w obozach i rejsach uczestniczą również dziewczęta?
Oczywiście, że tak! Czasem nawet zdarza się, że jest ich więcej niż chłopców.
-
Czy załogi podzielone są według płci?
Nie, załogi są koedukacyjne.
-
Czy jeśli pojadę z kolegą, koleżanką, to będziemy razem na jachcie?
Na 99% tak. Staramy się, aby załogi dobierały się same. W wyjątkowych wypadkach, jeśli np. jedzie razem zbyt liczna grupa, musimy ją rozdzielić. Zawsze jednak staramy się podzielić uczestników tak, jak sami sobie tego zażyczą.
-
Ile osób jest w załodze jachtu?
To zależy jakiego. Możesz pływać na różnych jachtach, np. Tango 730, Tango 780, mieszczą 6 osób, Maxus 24, Fortuna 27, Antila 26 – 7 osób (z instruktorem).
-
Ile jest kadry na rejsie? A ilu opiekunów jest na obozie?
Podczas rejsów na każdym jachcie jest sternik-opiekun. Stanowią oni wykwalifikowaną kadrę żeglarską, spełniającą wymogi kuratorium oświaty. Dodatkowo rejsem zarządza doświadczony i uprawniony sternik-komandor.
Na obozach, zarówno żeglarskich jak i sportowych, ilość kadry pedagogicznej jest dostosowana do wieku uczestników danej imprezy, tak by spełniać wymogi kuratorium, czyli co najmniej jeden opiekun na piętnaście osób (zazwyczaj jednak jest ich więcej). Podczas zajęć tematycznych, oprócz wychowawców, obecni są również instruktorzy.. -
Co mam ze sobą zabrać na rejs? Czy muszę mieć sztormiak?
Koniecznie weź kartę obozową.
Spis rzeczy, które musisz ze sobą zabrać, otrzymasz, jak tylko zapiszesz się na jakąś naszą imprezę. Poza tym, jest on dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce „Co zabrać na obóż żeglarski, rejs?”.
Na pewno musisz mieć nieprzemakalną kurtkę, przydadzą się też nieprzemakalne spodnie. Wystarczą żółte gumowe ogrodniczki – możesz je kupić w każdym sklepie żeglarskim, również na Mazurach. Jeśli jedziesz po raz pierwszy na żagle, nie warto inwestować w drogi sztormiak. Żółty komplecik z pewnością wystarczy. -
Czy na rejs wziąć nóż/finkę/scyzoryk?
Absolutnie nie ma takiej potrzeby, to nie obóz przetrwania. Wyżywienie jest zapewnione, więc zapewnione jest również wyposażenie kambuza, czyli kuchni. Na jachcie są garnki, szklanki, sztućce i talerze… wszystko w ilości wystarczającej dla całej załogi.
-
Ile pieniędzy należy wziąć ze sobą na rejs?
To zależy od własnych potrzeb. Gdy wyżywienie jest w cenie rejsu (a w znacznej większości przypadków tak właśnie jest) potrzebne są wyłącznie pieniądze na zachcianki, takie jak lody, czy pamiątki oraz na sanitariaty. Przeciętnie toaleta w porcie kosztuje około 2 złotych, a natrysk 10-15. W porcie Róży Wiatrów sanitariaty dla uczestników są oczywiście darmowe.
-
Czy po zakończeniu każdej z imprez można przystępować do egzaminu na żeglarza?
Nasze imprezy są podzielone na szkoleniowe i turystyczne. Do egzaminu na żeglarza jachtowego przygotowujemy na Szkoleniowym Obozie Żeglarskim, Rejsie Szkoleniowym, Szkoleniu dla dorosłych oraz Intensywnym Rejsie Szkoleniowym.
Imprezy o charakterze turystyczno-wypoczynkowym to: Rejs Przez Całe Mazury, Tydzień w Krainie Wielkich Jezior, Żeglarski Chillout oraz Obóz Żeglarski. -
Czy muszę mieć kartę pływacką?
Nie. Karta pływacka jest teraz jedynie wewnętrznym dokumentem WOPR-u. Na naszychych imprezach umiejętność pływania nie jest wymagana, ale na rejsach i imprezach szkoleniowych na początku przeprowadzany jest sprawdzian pływacki, abyśmy wiedzieli na kogo zwrócić szczególną uwagę podczas kąpieli. Osoby nie potrafiące pływać mogą być zobowiązane do pływania w kamizelkach ratunkowych lub asekuracyjnych.
-
Mam bardzo słaby wzrok, czy mogę popłynąć na rejs? A co jeśli noszę soczewki kontaktowe?
O tym, czy możesz popłynąć, musi zadecydować Twój lekarz i Ty! My nie dyskwalifikujemy uczestników ze względów zdrowotnych.
Ani okulary, ani soczewki nie stanowią przeszkody w żeglarstwie. Mieszkanie na jachcie zapewnia stardand podobny do przyczepy kempingowej, przy każdej koi znajduje się jaskółka – półka, gdzie będzie można je bezpiecznie odłożyć na noc. -
Jaka dokładnie jest trasa rejsu – miejsca noclegów?
W programie każdej imprezy jest ogólny opis trasy dodatkowo oznaczony schematycznie na mapce. Ponieważ przebieg rejsu uzależniony jest od pogody, nie możemy zagwarantować, że w danym dniu dopłyniemy do danego miejsca. Program wszystkich imprez zakłada odwiedzenie najciekawszych miejsc i spełnianie oczekiwań uczestników.
-
Do czego uprawnia patent żeglarza jachtowego?
Stopień Żeglarza Jachtowego według nowych przepisów daje bardzo duże uprawnienia. Żeglarz może pływać po wodach śródlądowych każdym jachtem żaglowym bez ograniczenia wielkości jachtu, ani powierzchni ożaglowania. Często mówi się o nowych uprawnieniach żeglarza jako o „kapitanie śródlądowym”.
-
Po jakim czasie po obozie Róża wyśle mi patent?
Róża Wiatrów nie posiada uprawnień do wydawania patentów. Jedyną instytucją w Polsce, która to robi, jest Polski Związek Żeglarski. Po zdaniu egzaminu otrzymasz od nas zaświadczenie wystawione przez komisję egzaminacyjną, które należy złożyć wraz z wnioskiem, zdjęciem, kopią legitymacji oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty w Biurze PZŻ. Szczegółowe informacje dotyczące procedury uzyskania patentu znajdują się tutaj.
-
Dlaczego koszty egzaminów nie są wliczone w koszty wyjazdu?
Jest tak ponieważ opłatę za egzamin – zarówno na stopnie żeglarskie i motorowodne – pobiera bezpośrednio Komisja Egzaminacyjna PZŻ.
-
Chciałbym popłynąć na Rejs Przez Całe Mazury, ale jestem już pełnoletni, czy mogę?
Oczywiście, zapraszamy! Możesz rozważyć rejsy morskie, szkoleniowe i turystyczne po Mazurach. Polecamy skorzystać z wyszukiwarki ofert znajdującej się na stronie głównej.