Malbork i Zalew Wiślany
Czas trwania: 3 dni.
Dzień 1: Wyjazd do Malborka. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem – największego gotyckiego zespołu zamkowego na świecie. Przejazd do Krynicy Morskiej. Zakwaterowanie, obiadokolacja. Gry i zabawy sportowe na terenie ośrodka lub spacer nad morze.
Dzień 2: Śniadanie. Wyjazd do Fromborka. Zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika (Planetarium, Wieża Radziejowskiego) oraz dziecińca w ufortyfikowanym Zespole Katedralnym; spacer na molo. Rejs do Krynicy Morskiej po Zalewie Wiślanym. Spacer do Portu Rybackiego w Krynicy Morskiej. Obiadokolacja. Ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Dzień 3: Śniadanie. Spacer nad morze. Wykwaterowanie, wyjazd z ośrodka. Zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku*. Obiad. Powrót.
* Możliwość zamiany na zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem. |
Zamek w Malborku. Największy gotycki zespół zamkowy (około 20 hektarów) na świecie. Spinają go potężne mury, okalają fosy, a wielkie bramy, baszty i wieże bronią dostępu do twierdzy. Malborski zamek do dziś olśniewa przepychem i zdumiewa bogactwem rozwiązań architektonicznych. Obiekt jest odwiedzany rocznie przez ponad pół miliona turystów z całego świata. Od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Frombork. Zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika – to w nim polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. To tutaj napisał również swoje dzieło „De Revolutionibus”. Wiele fromborskich atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z działalnością Kopernika. Podczas zwiedzania odwiedzimy m.in. Dzwonnicę zwaną Wieżą Radziejowskiego, w której znajduje się słynne wahadło Focaulta oraz Planetarium wyposażone w aparaturę Carl Zeiss wyświetlającą na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Podczas spaceru obejrzymy także całość Zespołu Katedralnego, średniowieczną Wieżę Wodną i Rynek Miejski wraz z Kanałem Kopernika. Wycieczkę po Fromborku zakończymy wizytą na molo oraz rejsem do Krynicy Morskiej.
Mierzeja Wiślana. Piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja (oprócz niewielkiej zachodniej części) jest słabo zurbanizowana i praktycznie niezindustrializowana. Wszystkie miejscowości położone w jej polskiej części (oprócz Gdańska) były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi. Tereny Mierzei to przede wszystkim przepiękne wydmy i gęste lasy sosnowe. Co więcej środowisko przyrodnicze mierzei należy do unikatowych w skali Polski.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR). Miejsce magiczne i nietuzinkowe, położonym w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. Zobaczyć to można unikalne w skali świata obiekty, m.in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski”, Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze mogą odczuć efekty zawirowań błędnika.
Gdańsk. Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy aglomeracją zwaną Trójmiastem liczącą łącznie blisko 800 tysięcy mieszkańców. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem: Brama Złota, ul. Długa, Ratusz, Długi Targ, Zielona Brama, port nad Motławą, Żuraw, Krzyże Gdańskie Westerplatte, spacer do Pomnika Obrońców Wybrzeża.