ŚWIĘTOKRZYSKIE – ZAMEK KRZYŻTOPÓR I REZERWAT KRZEMIONKI
Czas trwania: 1 dzień.
Program:
Wyjazd wczesnym rankiem. Przyjazd do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, która była jedną z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
Następnie zwiedzanie Osady Neolitycznej z przewodnikiem. Udział w warsztatach:
- żywa lekcja historii
- garncarskie
- pradziejowe łowiectwo
- kulinarne
Na koniec pobytu w osadzie ognisko z własnym prowiantem.
Przejazd do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, gdzie okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego. Podczas pobytu:
- Zwiedzanie z przewodnikiem
- Gra terenowa „W pradziejowej osadzie” – Celem gry jest zapoznanie uczestników z wybranymi aspektami życia w czasach, kiedy funkcjonowały krzemionkowskie kopalnie krzemienia pasiastego. Uczestnicy, po otrzymaniu Karty Gry, będą musieli odnaleźć na terenie osady wybrane obiekty i miejsca oraz wykonać określone zadania.
Powrót w godzinach wieczornych.
Możliwość zamiany dowolnej atrakcji na zwiedzanie Jaskinii Raj. |
Zamek Krzyżtopór został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, służył jako rezydencja królewska i ważny punkt obronny. Był to największy pałac magnacki w Polsce – przewyższał nawet Zamek Królewski w Warszawie. Na zlecenie magnata Krzysztofa Ossolińskiego stanął zamek, zadziwiający wszystkich ogromem i przepychem. W wysokiej bramie widnieją wykute z marmuru olbrzymi krzyż i topór – herb Ossolińskich. Stąd tez pochodzi nazwa zamku – Krzyżtopór. Wspaniała rezydencja szybko jednak utraciła swą świetność. Fundator zmarł w rok po zakończeniu budowy, a zamek przeszedł na jedynego spadkobiercę, syna Krzysztofa – Baldwina. Cztery lata później, podczas bitwy pod Zborowem, Baldwin zginął od tatarskiej strzały. Gdy przyszedł potop szwedzki, kolejny właściciel twierdzy wpuścił nieprzyjaciół bez walki. Szwedzki zamek splądrowali i poważnie zniszczyli. Od tego czasu opuszczony zamek rozpadał się w gruzy. Podobno nocą nad ruinami zamku słychać szum skrzydeł husarskich i tętent pędzącego galopem konia, a po chwili ukazuje się postać husarza – Baldwina na spienionym rumaku.
Osada neolityczna. W osadzie przeżyjemy podróż w czasie. W VI tysiącleciu przed naszą erą z południa, z terenów naddunajskich przybyli na ziemie polskie pierwsi rolnicy i hodowcy. Rozpoczęła się młodsza epoka kamienia, neolit. Ludność neolityczna zakładała długotrwałe osady, cmentarzyska, potrafiła wytwarzać i wypalać naczynia i figurki ceramiczne, wyspecjalizowane narzędzia kamienne, krzemienne, kościane i rogowe, ozdoby z muszli czy z bursztynu. W Osadzie Neolitycznej znajdują się zrekonstruowane zagrody z tamtych czasów, które obrazują styl życia ówczesnych ludzi. Udało się zrekonstruować 7 chat pieczołowicie odtworzonych na wzór istniejących tu niegdyś budowli oraz 7 obiektów stylizowanych na tamte czasy. Spotkamy tutaj z żywymi zwierzętami czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół człowieka neolitu.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje unikatowy krajobraz pokopalniany sprzed ponad 5000 lat. Najciekawszą część trasy stanowi jej kilkusetmetrowy fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwia obejrzenie świetnie zachowanych pradziejowych wyrobisk górniczych. Odwiedzając krzemionkowskie kopalnie, masz niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsca niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wydobywano z nich krzemienne konkrecje. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym takim obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności!
Jaskinia Raj. Wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową, jednocześnie jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie. Jaskinia należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika. Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.