Biskupin, Gniezno, Mikroskala
Czas trwania: 2 dni.
Dzień 1: Wyjazd do Kruszwicy. Wejście na legendarną Mysią Wieżę, której nazwa nawiązuje do legendy o Popielu – legendarnym władcy Polski. Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i zamku w Wenecji. Przejazd kolejką wąskotorową na trasie Wenecja-Biskupin. Następnie zwiedzanie z przewodnikiem rezerwatu archeologicznego w Biskupinie z dobrze zachowanymi pozostałościami osiedla obronnego kultury łużyckiej. Zakwaterowanie. Obiadokolacja.
Dzień 2: Śniadanie, wykwaterowanie z ośrodka. Wyjazd do Gniezna, czyli pierwszej stolicy Polski. W programie: Drzwi Gnieźnieńskie – unikatowy zabytek sztuki romańskiej na skalę europejską; Katedra Gnieźnieńska, gdzie pierwszy król Polski otrzymał koronę. Przejazd do Centrum Edukacji i Rozrywki „Mikroskala” w Koninie. W programie: wystawa makiet przedstawiających budowle oraz wydarzenia np. lądowanie na Księżycu, wycinanie na ploterze termicznym figurek styropianowych, korzystanie z gier manualnych oraz zabawek konstrukcyjnych, projekcja filmu ukazującego etapy powstawania makiet. Powrót.
Mysia Wieża. Ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo był warownią, która miała strzec Kruszwicy przed Krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stał się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Został zniszczony (wysadzony) przez Szwedów w 1657 roku; wcześniej przez dwa lata był przez nich okupowany. Wieża ocalała i od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej szczytu można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów. Istnieje kilka legend związanych z Mysią Wieżą. Nazwa nawiązuje do legendy o Popielu, legendarnego władcy Polski, wygnanego przez księcia Polan, Siemowita (przodka Mieszka I). Legenda ta jest przytoczona w Kronice polskiej Galla Anonima.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Najbardziej znany rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanymi pozostałościami osiedla obronnego kultury łużyckiej, której okres trwał od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Rekonstrukcje te są cyklicznie wymieniane na nowe w związku z potrzebą ich aktualizacji w wyniku dokonania nowych ustaleń naukowych. Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie znajduje się muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się tam festyn biskupiński, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze. Biskupin jest też jednym z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego wydobytego ze stanowisk archeologicznych oraz ośrodkiem archeologii eksperymentalnej.” Źródło: Wikipedia
Żnińska Kolej Powiatowa. Już od ponad 120 lat, charakterystycznym elementem pałuckiego krajobrazu jest kolejka wąskotorowa, często ciągnięta przez zasapany parowóz. Na przełomie XIX i XX wieku Żnińska Kolej Powiatowa była głównym środkiem komunikacji w regionie, a przewożono nią płody rolne, towary, pocztę, natomiast do pracy, szkół i na targ dojeżdżali nią mieszkańcy Pałuk. Dziś pałucka ciuchcia rokrocznie przewozi niemal 100 tysięcy pasażerów, będąc jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek regionu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyjątkowe walory Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz chęć współpracy z innymi operatorami (polskimi, niemieckimi, francuskimi, holenderskimi, brytyjskimi) docenione zostały w środowisku kolejarskim, które przyznało jej organizację największej na Starym Kontynencie imprezy – Europejskiego Zlotu Kolei Wąskotorowych w październiku 2017 roku.
Centrum Edukacji i Rozrywki „Mikroskala” w Koninie. Zwiedzanie Parku z przewodnikiem: wizyta w pracowni modelarskiej prezentującej makiety o tematyce filmowej, przyrodniczej i historycznej, m.in. lądowanie w Normandii, wybuch w Hiroszimie, sceny z „Gwiezdnych wojen”, Arkę Noego, flotę Krzysztofa Kolumba u wybrzeży Karaibów, tonącego Titanica, lądowanie na Księżycu, postacie z bajek PRL-u. Dodatkową atrakcją jest projekcja filmu przedstawiającego etapy powstawania makiet.